Een recent Canadees onderzoek toont aan dat paarden die hun ogen samenknijpen last hebben van stress.
“We weten al dat bij mensen het knipperen van de ogen verandert wanneer we onder druk staan,” licht professor Kartina Merkies van de University of Guelph toe. “Ons team wilde erachter komen of de snelheid van het knipperen ook bij paarden verandert naarmate ze meer stress hebben.”
Het tonen van stress
Veel paardeneigenaren zien wel aan hun paard wanneer hij opgewonden of uit zijn doen is. Maar goed getrainde paarden laten minder snel merken wanneer ze stress ervaren, stelt het onderzoeksteam. Hun onderzoek toonde aan dat paarden minder knipperden met hun ogen en hun bovenste ooglid meer samentrokken wanneer ze milde stress hadden.
Stressreactie onderdrukken
“Als we paarden trainen, leren we ze vooral om hun stressreacties te onderdrukken. We willen namelijk niet dat paarden wegspringen wanneer ze schrikken of nerveus zijn,” stelt professor Merkies. Het onderzoeksteam wilde een non-invasieve meting doen. Ze besloten zich op het oog van het paard te richten.
33 verschillende soorten paarden deden mee aan het onderzoek. Zij werden blootgesteld aan drie licht stressvolle situaties. In het eerste experiment werd er een bal voor het paard gegooid met als doel het paard te laten schrikken. Daarna werd het paard een paar minuten weggehaald bij zijn kudde. In de laatste situatie werd gewacht met voeren van het paard terwijl de andere paarden op stal al wel mochten eten.
Experimenten
Tijdens alle drie de experimenten filmden de onderzoekers de paarden. Aan de hand hiervan bekeken ze de bewegingen van de oren en ogen van de paarden, het schudden met het hoofd en de algemene rusteloosheid. Het experiment waarbij de paarden voer werd onthouden bleek het meest stressvol. De paarden hadden hierbij een verhoogde hartslag, ze waren rusteloos en schudden met hun hoofd.
De andere twee experimenten veroorzaakten weinig respons. De reden voor het gebrek aan respons kan zijn dat de paarden allemaal manegepaarden zijn. Zij waren het dus gewend om te schrikken en om weg te zijn van de kudde.
Samenknijpen in plaats van knipperen
Bij evaluatie van de videobeelden viel het de onderzoekers op dat de paarden minder knipperden met hun ogen, maar wel hun bovenste oogleden samenknepen. Gemiddeld gezien knipperen paarden maar vijf keer per minuut als ze gestrest zijn. Dit staat tegenover negen keer wanneer ze rustig zijn. Tijdens het onthouden van het voer steeg het aantal samenknijpingen van het ooglid van gemiddeld twee keer naar zes keer per minuut.
Beter begrijpen
Merkies geeft aan dat ze hoopt dat de resultaten van haar team paardeneigenaren helpt om de gemoedstoestand van hun paard te ‘lezen’. “Er is geen meting die ons alles gaat vertellen, maar dit is wel iets wat we kunnen toevoegen aan onze ‘toolbox’ die we kunnen gebruiken om onze paarden beter te leren begrijpen.”
Bron: Horsetalk
Foto: Digishots